Renovatie van bomenstructuur in 5 fasen (2011 – 2015)
De bomenstructuur aan de Delta gaat in 5 jaar te veranderen. De overlastgevende Elzen die momenteel in de verharding staan geplant worden vervangen door Esdoorns. Dit gebeurt in 5 fasen in een periode van 5 jaar. De eerste fase start aan het einde van 2011 met de aanleg van groeiplaatsen en de aanplant van nieuwe bomen op de plekken waar begin dit jaar al bomen zijn gekapt.
Plan van aanpak
De (83) Elzen, die nu al in het groen staan, blijven behouden; 150 Elzen, die in de verharding staan worden in de loop van de komende 5 jaar vervangen door 115 Esdoorns. Door een herinrichting van parkeerplaatsen en trottoirs wordt meer ondergrondse groeiruimte gecreëerd voor de bomen. De herinrichting heeft geen gevolgen voor het totale aantal parkeerplaatsen; die blijft hetzelfde. In het straatprofiel worden verhoogde groenvlakken aangelegd en deze worden aangeplant met bodembedekkende heesters en bomen.
Met de herinrichting blijft de doorgaande bomenstructuur behouden. Wel is er sprake van meer bomen op accentplekken en minder bomen langs de rijbaan, maar het groene straatbeeld blijft bestaan. Na voltooiing van de herinrichting zal het straatbeeld door de aanleg van extra plantvakken groener en duurzamer zijn, de overlast zal zijn afgenomen en de bomenstructuur aan de Delta is dan weer voor de langere termijn beheersbaar.
Overlast van de Elzen
De bomen in de verharding groeien onder slechte ondergrondse omstandigheden. Zij geven veel en steeds meer overlast aan de bestrating en riolering. Veroorzaker zijn boomwortels die niet meer kunnen groeien binnen het plantgat. Op zoek naar vocht en voedingsstoffen groeien ze onder de bestrating door. En naarmate de wortels dikker worden komt de bestrating omhoog. Ook de riolering heeft problemen, waar eenmaal binnen gedrongen boomwortels, snel doorgroeien en het riool verstoppen. Verder geeft de boomsoort in het groeiseizoen overlast door vorming van grote hoeveelheden stuifmeel en het constant laten vallen van organisch materiaal (katjes,elzenproppen en blad) waardoor vaker moet worden geveegd.
Informatie- en inspraak
Het voorlopig ontwerp is op een informatie- / inspraakavond aan de bewoners gepresenteerd. Jaarlijks krijgen de bewoners van de Delta per fase informatie over de actuele stand en indien noodzakelijk een uitnodiging voor een tussentijdse informatieavond.
Twitter
Facebook
Hyves